Yükseliş

SKT PUAN:
7/10

ORİJİNAL İSMİ:

ELEVATION

TÜRKÇE İSMİ:

YÜKSELİŞ

ORİJİNAL İLK BASKI:

2018

TÜRKÇE İLK BASKI:

2022

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

128

YAYINEVİ:

İNKA KİTAP

Stephen King’in 2018 yılında yazmış olduğu bu kısa roman ülkemizde 2022 yılı Şubat ayında ancak çıkabildi. Bunun nedeni hakkında kesin bir bilgi yok ama sitemiz Stephen King Türkiye tarafından sağlanan çabalar ve İnka Kitap’ın özverili çalışması ile Yükseliş (Elevation) dilimize kazandırıldı. 

Çağımızın en büyük hikâye anlatıcılarından Stephen King’in anlatı evrenine aşina olanların yakından bildiği Castle Rock, hiçbir sırrın uzun süre saklı kalamadığı küçük bir kasabadır. Kasaba sakinlerinden Scott Carey ‘tuhaf’ durumunu dostu Doktor Bob Ellis’ten başka herkesten gizlemeye kararlıdır yine de: Scott devamlı kilo kaybetse de zayıflamış görünmemektedir. Üstelik üzerine giydiği ya da kavradığı her şey ağırlığını kaybetmektedir adeta.

Yükseliş, uzlaşmaz görünen tüm farklılıklara rağmen ortak zeminler bulmanın ve tüm zorluklara karşın yaşam karşısında duyulan müşterek neşenin ustaca işlendiği eşsiz bir roman. Her satırında Stephen King’in güçlü ve sürükleyici hikâye anlatıcılığının kendine özgü örneklerine şahit olacaksınız. 

“Bu şaşılacak derecede tatlı ve epey melankolik romanında King, tuhaf koşulların insanları nasıl bir araya getirebileceğine dair esrarengiz ve büyüleyici bir masal kaleme alıyor… King’in bu dokunaklı anlatısı küçük kasabalara, büyüye, doğru şeyi yapmanın neşe ve zorluklarına dair hikâyeleri sevenler için kusursuz bir yapıt.”

Publishers Weekly

Yükseliş (Elevation) hakkında şimdilik herhangi bir uyarlama söz konusu değil.

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram