Hayatı

STEPHEN EDWIN KING (1947 – …)

Korku ve Gerilim edebiyatının yaşayan efsanesi olarak kabul edilen Amerikalı yazar Stephen King, 21 Eylül 1947‘de Portland, Maine’de doğdu.

Annesi ve babasının ayrı olması nedeniyle çocukluk yıllarını annesinin yanında geçirdi. Okul döneminde kendisinden 2 yaş büyük ağabeyi David ile birlikte bilim kurgu ve korku filmlerinin büyük bir hayranı oldu. Bilim kurgu dergilerindeki hikayeleri taklit ederek lise döneminde ilk hikayelerini yazdı.

1966 yılında Maine Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okumaya başladı. Burada yazma çalışmalarını hızlandırdı ve ilk özgün eserlerini ortaya çıkardı. İlerde eşi olacak Tabitha ile de burada tanıştı. 1970 yılında evlendiler. Bu evlilikten Joe, Owen ve Naomi isminde 3 çocukları oldu.

Evliliklerinin ilk dönemlerinde büyük ekonomik zorluklar yaşadılar. King, ücretli öğretmenlikten çamaşırhanelerde çalışmaya kadar pek çok iş yaptı. O dönem yaşadıkları karavanda kariyerinin ilk basamağı olacak romanı yazdı. Romanı beğenmeyip çöpe attı. Eşi Tabitha romanı çöpten çıkarıp okudu ve devam etmesi için eşine destek oldu. Böylece bugün Carrie (Göz) ismiyle bildiğimiz roman ortaya çıktı. 1974 yılında yayınlanan roman büyük ilgi gördü ve 2 yıl sonra beyaz perdeye uyarlandı.

Carrie (Göz) ile yazarlık kariyerine başlayan King ardı ardına bestseller (en çok satan) olan pek çok roman yazdı. The Shining (Medyum), The Stand (Mahşer), It (O), Pet Semetary (Hayvan Mezarlığı) gibi romanları efsaneler arasına girdi.

50’nin üzerinde roman, 13 hikaye derlemesi ve 200’ün üzerinde kısa hikaye yazarak yaşayan bir efsaneye dönüştü. 15 Bram Stocker Ödülü kazanarak korku-gerilim edebiyatının usta ismi olduğunu kanıtladı. 2003 yılında Ulusal Kitap Vakfı tarafından “Amerikan Edebiyatına Üstün Katkı Ulusal Madalyası” ile onurlandırıldı. 2004 yılında Dünya Fantazya Konvansiyonu tarafından “Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görüldü. 2007 yılında Amerikan Gizem Yazarları Organizasyonu tarafından “Grand Master” (Büyük Usta) ödülüne layık görüldü. Amerikan edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle, 2014 yılında Ulusal Sanat Vakfı tarafından “Ulusal Sanat Madalyası” ile onurlandırıldı.

Edebiyat dünyasına damga vuran Usta, sinema ve televizyon dünyasına da iz bırakmıştır. Yaşayan yazarlar içerisinde eserleri en çok uyarlanan yazar olarak Guinnes Rekorlar Kitabı‘na girmiştir. Her yıl mutlaka bir Stephen King uyarlaması ile karşılaşmaya devam ediyoruz.

Stephen King eşi Tabitha King ile birlikte Bangor, Maine’de yaşamaktadır.

 

 

 

RSS
Facebook
Instagram