Yaratık

SKT PUAN:
6.5/10

ORİJİNAL İSMİ:

DESPERATION

TÜRKÇE İSMİ:

YARATIK

ORİJİNAL İLK BASKI:

1996

TÜRKÇE İLK BASKI:

1998

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

568

YAYINEVİ:

İNKILAP KİTAPEVİ

Stephen King’in Richard Bachman takma adıyla yazmış olduğu Düzenleyiciler (The Regulators) romanının paralel evreninde geçen bu roman, Düzenleyiciler ile yoğun benzerlikler taşımaktadır. 

Nevada’nın bitmek bilmez yollarının büyük bölümü çöllerin ortasındadır. Bu çöllerden geçenler ister istemez kendilerini tedirgin hissederler. Çünkü varacakları yere kadar tanımsız bir korku eşlik eder onlara. 

50 numaralı yolda güneşin altında seyahat eden insanlar, gidecekleri yerlere asla varamayacaklardır: yani New York City’deki evlerine dönen Profesör Jackson ve karısı, lake Tahoe’ya tatile giden Wenworth-Ohio’lu Carver ailesi ve bir Harley motosiklet üzerinde seyahat eden orta yaşlı ünlü yazar Johnny Marinville. 

Bir yol levhasına çivilenmiş kedi ölüsü, Çin Çukuru denen bir dağın yamacına kurulmuş Desperation isimli küçük madenci kasabasının işaretidir. Bölgede trafiği yöneten kişi, kendisini kanun olarak gören dev yapılı polis Collie Entragian’dır. Arabanızın plakası çalınmış ya da düşmüşse, veya lastiğiniz patlamışsa işiniz bitik demektir. Bölgede korkunç şeyler olmaktadır ve Entragian, işin sadece görünen yüzüdür. 

Desperation’u etkisine alan gizem ve kasabayı bir virüs gibi sarmış olan kötülük, korkunç ve dehşet vericidir. 

Yaratık (Desperation) 2006 yılında TV filmi olarak uyarlandı.

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram