Uykusuzluk

SKT PUAN:
8/10

ORİJİNAL İSMİ:

INSOMNIA

TÜRKÇE İSMİ:

UYKUSUZLUK

ORİJİNAL İLK BASKI:

1994

TÜRKÇE İLK BASKI:

1996

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

784

YAYINEVİ:

REMZİ KİTAPEVİ - ALTIN KİTAPLAR

Stephen King’in kendi deyimiyle “planlayarak” yazdığı tek romanıdır. King bu romanında diğer kitaplarına pek çok gönderme yapmış ve Kara Kule serisi ile yoğun bağlantılar kurmuştur. 

Ralph Roberts, emeklilik günlerinde eşinin yasını tutarak uzun, uykusuz geceler geçireceğini bir kez olsun düşünmemişti. Ama şimdi sevgili Carolyn’ını kaybetmiş, günden geceye, her geçen dakika daha da erken uyanmaya başlamış ve sonunda uykusuzluğun kendisini tamamen esir aldığı o tedirgin edici anlara gömülmüştü… 

Uykusuz geçen gecelerde yaptığı yürüyüşler sırasında bir şeylerin ters gittiğini fark eden Ralph, halüsinasyon olmasından şüphe ettiği birtakım tuhaflıklar görmeye başlar; bazı insanların başlarından yükselen ipler, karanlık çökünce şehirde dolaşan iki küçük adam ve diğerleri… Ancak Ralph’in tanık oldukları uykusuzluğun getirdiği halüsinasyonlardan çok daha fazlasıydı. 

Gerçekte Derry’de habis ruhlar kol geziyor, şehrin sıradan görüntüsünün altında dehşet verici güçler kuytularda saklanıyordu. Artık Ralph’in en büyük sorunu uykusuzluk değildi; şehir boğazına kadar ölümün soğuk karanlığına gömülmüştü. 

1996 yılında ilk baskısı Remzi Kitapevi’nden yayınlanan ve sonrasında baskısı yapılmadığı için en zor bulunan Stephen King kitaplarından biri olan Uykusuzluk (Insomnia), 2022 yılında Altın Kitaplar tarafından yeniden basıldı ve okurların ulaşabileceği bir eser haline geldi. 

Uykusuzluk (Insomnia) şu ana kadar herhangi bir uyarlamaya konu olmadı.

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram