Tılsım

SKT PUAN:
8/10

ORİJİNAL İSMİ:

THE TALISMAN

TÜRKÇE İSMİ:

TILSIM

ORİJİNAL İLK BASKI:

1984

TÜRKÇE İLK BASKI:

1984

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

648

YAYINEVİ:

İNKILAP YAYINEVİ

Stephen King’in kendisi gibi korku-gerilim türünün önde gelen yazarlardan biri olan Peter Straub ile birlikte yazmış olduğu iki kitaplık serinin ilk kitabıdır. Serinin devamı ise Kara Ev (Black House)’dir.

Jack Sawyer on iki yaşında mutlu bir çocukken yaşamı, babasının ani ölümü, ardından da annesinin ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla tepetaklak olur. 

Annesi, Jack’i alarak ülkenin diğer ucundaki bir otele götürür. Aslında amacı onu babasının iş ortağı Morgan Sloat’tan uzaklaştırmaktır. Sloat ne kadar güvenilmezse Jack’in en yakın arkadaşı olan ve bu yolculukta onu yalnız bırakmayan oğlu Richard da o kadar dürüsttür. 

Jack orada tanıdığı lunaparkın yaşlı görevlisi Hızlı Parker’dan, Diyar diye anılan başka bir evrenden getireceği bir Tılsım ile annesini iyileştirebileceğini öğrenir. 

Hızlı ona kolaylıklar sağlayacak sihirli bir gitar penası ve evrenler arası gidiş gelişi için acı bir iksir verir. Diyar, hem bir cennet hem de çok zorlu, ölümcül tehlikeler taşıyan insanüstü yaratıkların tuzaklarıyla dolu bir cehennemdir.

Tılsım, temposunu hiç düşürmeyen, yazarın zengin hayal dünyasının sınırlarını zorladığı bir bilimkurgu. Gezgin Jack’in yolda karşılaştığı olaylar, her iki evrendeki tanıklıkları sisteme ince eleştiriler de getiriyor. 

The Talisman (Tılsım) yoğun fantastik öğeleri ile dikkat çeken bir kitap olması nedeniyle (muhtemelen) şu ana kadar hiçbir uyarlaması yapılmadı. Dizi uyarlamasının yapıldığı yönünde haberler olsa da henüz somut bir sonuç görülmedi. 

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram