O – it

SKT PUAN:
9/10

ORİJİNAL İSMİ:

IT

TÜRKÇE İSMİ:

O

ORİJİNAL İLK BASKI:

1986

TÜRKÇE İLK BASKI:

1987

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

1216 (Tam Metin)

YAYINEVİ:

ALTIN KİTAPLAR

Stephen King’in en popüler romanlarından biri olan O (It), bir “Gerilim Destanı” olarak görülüyor ve 20.yüzyılın en önemli korku-gerilim romanlarından biri olarak gösteriliyor. Yayımlandığı yıl Amerika’nın en çok satan kitabı olarak tarihe geçmiştir. 

Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry’yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayankendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratığın, insanları kendi karanlık dünyasına çeken esrarengiz bir gücün varlığıdır. 

Bu korkunç yaratıkla uzun yıllar önce savaşıp ardından kasabayı terk eden ve kendilerine yeni bir hayat kurmuş olan yedi çocuk, artık birer yetişkin olmuş ve yaşadıkları dehşet dolu günleri unutmuşlardır. Ancak, anılarının derinliklerine gömülen yaratık yıllar sonra yeniden harekete geçince, onunla bir kez daha hesaplaşmak zorunda kalırlar. Geçmişte kalan kâbuslar, şimdiki zamanda korkunç bir gerçeğe dönüşmüştür artık.

Stephen King’in yazımını dört yılda tamamladığı ölümsüz başyapıtının sansürsüz ve eksiksiz metnini okurken tam da Daily Express’in tarif ettiği gibi, kendinizi O’nun karanlık dünyasında hissedeceksiniz. 

O (It) hemen hemen tüm klasik korku unsurlarını bir araya toplayan ve King’in hayal gücünün doruklarına ulaştığı romanıdır. Bu popülerliği nedeniyle uyarlama konusunda da zengindir. İlk olarak 1990 yılında televizyon filmi olarak uyarlanmıştır. Bu uyarlamadaki Pennywise karakteri çocuklarda palyaço korkusunun oluşmasına neden olmuştur. 2017 yılında beyaz perdeye uyarlandığında ise gişede çok büyük başarı elde etmiş, korku-gerilim dalında rekor kırmıştır. 2017 yılındaki uyarlamanın devamı 2019 yılında seyirciyle buluşmuştur. 

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram