Hayvan Mezarlığı

SKT PUAN:
9/10

ORİJİNAL İSMİ:

PET SEMATARY

TÜRKÇE İSMİ:

HAYVAN MEZARLIĞI

ORİJİNAL İLK BASKI:

1983

TÜRKÇE İLK BASKI:

1984

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

375

YAYINEVİ:

ALTIN KİTAPLAR

Stephen King’in klasikleşen bu eseri, aynı zamanda yazarın en çok bilinen ve en çok okunan romanlarından biridir. Stephen King okumaya başlayacaklar için en çok önerilen roman olmasıyla da dikkat çeker. 

“Kutsal Mezarlığa gömülen ölüler, kısa sürede yeniden hayata dönerler.”

-Bir Kızılderili İnancı-

Dr. Louis Creed ve ailesi eski kızılderili mezarlığındaki ruhların gazabına uğramışlardı… Bunun elbette nedenleri olmalıydı!

Stephen King okurlarını, doğaüstü olaylarla bezenmiş heyecanların doruğuna götürüyor. 

Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı) ismindeki hata ile dikkat çekmektedir. Doğrusu Cemetery olan kelimenin bilinçli olarak Sematary olarak yazılması, kitabın içeriğindeki bir olaya göndermedir. 

Stephen King bu romanı için en sert romanı olduğunu söyler hatta bu kadar sert bir kitap olduğu için yayımlanmadan önce çok endişelenmiştir. 

Hayvan Mezarlığı, günümüzdeki pek çok korku filmi ve korku romanına temel olan bazı sahneleri barındırmaktadır, bu yönüyle şimdiden bir korku-gerilim klasiği olarak dikkat çeker. 

Kitabın ilk sinema uyarlaması 1989 yılında yapılmıştır. Büyük ilgi gören ve hala kült korku filmlerden olarak gösterilen bu yapımın ardından başarısız devam filmleri yapılmıştır. Son olarak, 2019 yılında ikinci kez beyaz perdeye uyarlanmış, bu yapım da kitaptan farklı konu akışı ile eleştirileri üzerinde toplamıştır. 

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram