Hayatı Emen Karanlık

SKT PUAN:
7.5/10

ORİJİNAL İSMİ:

THE DARK HALF

TÜRKÇE İSMİ:

HAYATI EMEN KARANLIK

ORİJİNAL İLK BASKI:

1989

TÜRKÇE İLK BASKI:

1990

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

464

YAYINEVİ:

ALTIN KİTAPLAR

Stephen King bir zamanlar Richard Bachman takma ismi ile çeşitli romanlar yayınladı. Richard Bachman’ın gerçek zannedilmesi için de ona bir hayat oluşturdu. Sonra bu kararından vazgeçti ve Richard Bachman’ın öldüğünü açıkladı. İşte bu roman King’in yaşadığı bu olayı temel almaktadır. 

Thad Beaumont yıllarca George Stark takma adını kullanarak romanlar yazdı; bu adla ün ve para kazandı, kitapları “çoksatanlar” arasında yer aldı. Fakat bir gün bu takma adın ifşa edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalınca, yıllardır yapmak istediği şeyi yapıp gerçeği kamuoyuna açıklama kararı aldı ve popüler bir dergiye verdiği röportajla birlikte Stark’ın cenaze törenini düzenledi. Artık George Stark yoktu. Thad bir daha bu isimle kitap yazmayacaktı. 

Ne var ki, Stark’ın “öldürülmesinde” katkısı olan kişiler birer birer cinayete kurban gitmeye başlayınca bunun o kadar da kolay olmayacağı ortaya çıktı. Thad Beaumont’un hayatında bir şeyler fena halde ters gitmeye başlamış, kâbuslar geri dönmüştü. Ve serçeler yine uçmaya başlamıştı…

Parmak izlerini ve ses-izlerini unutuyorsun. Thad ve Liz’in soğukkanlılıkla onun gerçek olduğunu, gerçek KALMAK için cinayet işleyeceğini iddia ettiklerini unutuyorsun. Onlara sadece intikam peşindeki bir hayalete değil, hiç var olmamış bir adamın hayaletine inanmanın ne kadar kaçıkça olduğunu söyledin. Ama yazarlar hayaletleri DAVET ederler. Onlar hiç var olmamış dünyalar yaratırlar, oraları hiç var olmamış insanlarla doldururlar, sonra da bu hayal dünyalarına katılmamız için bizi davet ederler.

Carrie, Ülkemizde Altın Kitaplar tarafından daha önce kısaltılmış versiyonu basılan bu romanın yeni baskısı ile tam versiyonuna sahip olabilirsiniz. 

1993 yılındaki beyaz perde uyarlaması başarılı King uyarlamalarından biri olarak gösterilmektedir. 

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram