Ejderhanın Gözleri

SKT PUAN:
8/10

ORİJİNAL İSMİ:

THE EYES OF THE DRAGON

TÜRKÇE İSMİ:

EJDERHANIN GÖZLERİ

ORİJİNAL İLK BASKI:

1987

TÜRKÇE İLK BASKI:

1987

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

350

YAYINEVİ:

iNKILAP YAYINEVİ

Stephen King’in kızı Naomi için yazmış olduğu bu masal tadındaki roman, korku-gerilim ustasının kaleminden masal okumak isteyenler için sizleri bekliyor. 

Stephen King şöyle diyor:

“Kızım on üç yaşına gelinceye kadar ben de on üç roman yazıp bitirmiştim, ama hiçbirini okumuş değildi. Beni çok sevdiğini her fırsatta ifade etmesine karşın, yarattığım vampirlere, hortlaklara, garip yaratıklara ilgi gösterdiği yoktu. Bir gece çalışma odama kapandım, başlangıçta PEÇETELER adını vermeyi tasarladığım bu kitabı yazmaya koyuldum. Taslak bittiği zaman kızım Naomi aynı hevessiz tutumuyla eline aldı. Ama okudukça kitap onu kendine esir etti. Derken bir gün yanıma gelip beni kucakladı, 

‘Bu kitabın bir tek kusuru var,’ dedi. ‘Bitmesini hiç istemiyordum, oysa bitiverdi.’

İşte bir yazarın duymayı en çok istediği söz budur, sevgili dostlarım.

O gün kızıma büyük bir saygı duydum. Artık ona hep elimden gelenin en iyisini vermeye çalışıyorum. Konuşurken onu çocuk yerine koymaya da kalkışmıyorum. Bundan böyle kitaplarımı kendim için yazdığım kadar, onun için de yazıyorum.” 

Kral Roland’ın vârisleri oğulları Peter ve Thomas’tır. Büyük olması nedeni ile her ne kadar Peter kral olmaya yakın aday görünse de, krallıkta çirkin emelleri olan büyücü Flagg onun yerine daha rahat manipüle edebileceği Thomas’ı kral yapmak istemektedir. Bu amaçla hazırladığı bir senaryoyla kralı içkisine zehir katarak öldürür ve suçu da Peter’in üzerine atarak onu krallıkta bir kuleye kilitletir. Zayıf Thomas’ı da kral yapar.

Tamamen masalsı bir havaya sahip ve Kara Kule serisi ile bağlantılar içeren bu eserin henüz bir uyarlaması yapılmamıştır.

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram