Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar

SKT PUAN:
7.5/10

ORİJİNAL İSMİ:

THE DARK TOWER: THE WIND THROUGH THE KEYHOLE

TÜRKÇE İSMİ:

KARA KULE: ANAHTAR DELİĞİNDEN ESEN RÜZGAR

ORİJİNAL İLK BASKI:

2012

TÜRKÇE İLK BASKI:

2012

TÜRKÇE SAYFA SAYISI:

328

YAYINEVİ:

ALTIN KİTAPLAR

Stephen King’in 7 kitaplık destansı serisi Kara Kule bittikten sonra King hikayenin boşluklarını doldurmak için yeni bir kitap kaleme aldı. Kara Kule 4 ile 5 arasında okunması gereken, ismine rahatlıkla Kara Kule 4.5 diyebileceğimiz bu kitap, Silahşor Roland’ın eski bir macerasına odaklanıyor. 

Roland ve arkadaşları, ışın demetine doğru süren yolculuklarında yeri göğü birbirine katan, ağaçları köklerinden söken bir fırtınaya yakalanırlar. Fırtınadan korunmak için sığındıkları yerde, Roland yanındakilere iki garip öykü anlatır ve böylelikle bin bir sıkıntı içinde geçen gençliğine ışık tutar.

Annesini öldürmenin vicdan azabıyla yaşayan Roland’ı babası son katliamı soruşturması için çiftliğe yollar. Genç silahşor, kanlı çizme izleri ve hayvanların pençeleriyle parçalanmış asillerle karşılaşınca, bu korkunç kıyımın sürekli şekil değiştiren büyücünün marifeti olduğunu anlar. Olaylara tanık olan hayatta tek kişi kalmıştır. Billy Streeter adındaki bu cesur çocuk korku içinde yaşamaktadır. Roland çocuğu korkularından arındırmaya çalışır. Geceleri uyumadan önce ona, annesinin kendisine okuduğu “Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr” öyküsünü anlatır. Ve ona şunu söyler: “Bunun gibi öyküler bizlerle birlikte yaşar.” 

Kara Kule serisi hayranları roman içinde roman olan bu öyküde Roland ve ka-tet’inin kentten ayrılıp Calla Bryn Sturgis sınırlarına ulaşana dek aradan geçen zaman içinde başlarına gelenlere ve Orta Dünya’nın son silahşoru Roland Deschain’in gençlik ve yaşlılık yıllarına tanıklık edecekler.

Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar (The Wind Through the Keyhole) Kara Kule serisi içerisinde resmi olarak sayılmasa da serinin ruhunu yansıttığını ve anlamak için karakterlerin tanınmış olması gerektiğini unutmayın. 

Bu kitabın henüz bir uyarlaması yapılmamıştır. 

Bir yanıt yazın

RSS
Facebook
Instagram